Vishay/Dale RN60D1021FRE6
RN60D1021FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1021FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1021FRE6.pdf
Availability of RN60D1021FRE6
QUANTITY
RN60D1021FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1021FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1021FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1021FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1021FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1021FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1021FRE6
CAP CER 0.50PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPLICE CONN FOR 24 TO 30 W datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf