Vishay/Dale RN60D1071FBSL
RN60D1071FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1071FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1071FBSL.pdf
Availability of RN60D1071FBSL
QUANTITY
RN60D1071FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1071FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1071FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1071FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1071FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1071FBSL Details Description
Related parts for RN60D1071FBSL
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
INDICATOR PB RND AMB LED ILLUM datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf