CUI Inc. DPD120050-P7N
DPD120050-P7N picture photo
Mfg. Part Number
DPD120050-P7N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
DPD120050-P7N.pdf
Availability of DPD120050-P7N
QUANTITY
DPD120050-P7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPD120050-P7N
Internal Part NumberEIS-DPD120050-P7N
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPD120050-P7N
Related LinksDPD120, DPD120050-P7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPD120050-P7N Details Description
Related parts for DPD120050-P7N
RES 51 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 10POS datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DDR3 240P V/T CLIP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf