Vishay/Dale RN60D10R7FBSL
RN60D10R7FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D10R7FBSL
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D10R7FBSL.pdf
Availability of RN60D10R7FBSL
QUANTITY
RN60D10R7FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D10R7FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D10R7FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D10R7FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D10R7FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D10R7FBSL Details Description
Related parts for RN60D10R7FBSL
IDC CABLE-ASR24G/ AE24G / ASR24G datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.8KV 600A B8 datasheet.pdf
LED BLUE 470NM WATER CLEAR SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 160MA 5.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 60A 4-32VDC datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 34POS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf