Vishay/Dale RN60D1104FB14
RN60D1104FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1104FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1104FB14.pdf
Availability of RN60D1104FB14
QUANTITY
RN60D1104FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1104FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1104FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1104FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1104FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1104FB14 Details Description
Related parts for RN60D1104FB14
MOSFET N-CH 40V 75A TO-262 datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 25V NP0 0504 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .15W AB 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3600UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC DGTL POT 32POS 80K SGL 8LFCSP datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILT DUAL FUSE 1A datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 150V 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf