Vishay/Dale RN60D1133FB14
RN60D1133FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1133FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1133FB14.pdf
Availability of RN60D1133FB14
QUANTITY
RN60D1133FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1133FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1133FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1133FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1133FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1133FB14 Details Description
Related parts for RN60D1133FB14
INDUCT ARRAY 6 COIL 9.65UH SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf