Vishay/Dale RN60D1152FBSL
RN60D1152FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1152FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1152FBSL.pdf
Availability of RN60D1152FBSL
QUANTITY
RN60D1152FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1152FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1152FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1152FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1152FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1152FBSL Details Description
Related parts for RN60D1152FBSL
IC ADC 8BIT SOP-24 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 18V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 620A TO200AC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
20V, SOT23, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf