Vishay/Dale RN60D1152FBSL
RN60D1152FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1152FBSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1152FBSL.pdf
Availability of RN60D1152FBSL
QUANTITY
RN60D1152FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1152FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1152FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1152FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1152FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1152FBSL Details Description
Related parts for RN60D1152FBSL
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT SYNC BINARY 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO204AL datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-X2SON datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf