Vishay/Dale RN60D1201FB14
RN60D1201FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1201FB14
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1201FB14.pdf
Availability of RN60D1201FB14
QUANTITY
RN60D1201FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1201FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1201FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1201FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1201FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1201FB14 Details Description
Related parts for RN60D1201FB14
IC FPGA 660 I/O 860FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW UMD2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO-220F datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
BOARD SWITCH CONN TO EVB80103-A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SOLAR POWER METER datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf