Vishay/Dale RN60D1210FB14
RN60D1210FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1210FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1210FB14.pdf
Availability of RN60D1210FB14
QUANTITY
RN60D1210FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1210FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1210FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1210FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1210FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1210FB14 Details Description
Related parts for RN60D1210FB14
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
ADAPTER F JACK TO RCA JACK datasheet.pdf
SENSOR VRS MAG SPEED datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, 2-COI datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PINS datasheet.pdf