Vishay/Dale RN60D1212FRSL
RN60D1212FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1212FRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1212FRSL.pdf
Availability of RN60D1212FRSL
QUANTITY
RN60D1212FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1212FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1212FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1212FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1212FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1212FRSL Details Description
Related parts for RN60D1212FRSL
PANEL STEEL SWING 24X20" WHT datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf