Vishay/Dale RN60D12R1FBSL
RN60D12R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D12R1FBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D12R1FBSL.pdf
Availability of RN60D12R1FBSL
QUANTITY
RN60D12R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D12R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D12R1FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D12R1FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D12R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D12R1FBSL Details Description
Related parts for RN60D12R1FBSL
TVS DIODE 180VWM 305.55VC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W CLASS D 20QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf