Vishay/Dale RN60D1374FRE6
RN60D1374FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1374FRE6
Brief Description
RES 1.37M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1374FRE6.pdf
Availability of RN60D1374FRE6
QUANTITY
RN60D1374FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1374FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1374FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1374FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1374FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1374FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1374FRE6
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
FUSE FIBER 15A 600V FAST 5PK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 340MA 1.33 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN SPADE 22-16AWG #2 SOLIS datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 4" datasheet.pdf