Vishay/Dale RN60D13R0FRE6
RN60D13R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D13R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D13R0FRE6.pdf
Availability of RN60D13R0FRE6
QUANTITY
RN60D13R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D13R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D13R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D13R0FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D13R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D13R0FRE6 Details Description
Related parts for RN60D13R0FRE6
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC I2C SW 8CH W/RESET 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 65POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
RING TONGUE TERMINAL M4 STUD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf