Vishay/Dale RN60D1402FB14
RN60D1402FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1402FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1402FB14.pdf
Availability of RN60D1402FB14
QUANTITY
RN60D1402FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1402FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1402FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1402FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1402FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1402FB14 Details Description
Related parts for RN60D1402FB14
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/16 X 3/8" datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
47UF 100V 10X16 85C RAD datasheet.pdf