Vishay/Dale RN60D1402FBSL
RN60D1402FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1402FBSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1402FBSL.pdf
Availability of RN60D1402FBSL
QUANTITY
RN60D1402FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1402FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1402FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1402FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1402FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1402FBSL Details Description
Related parts for RN60D1402FBSL
IC 16-BIT OCTAL REGISTER 48 SSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK .036" 25X4' datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W TH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10.7A 6.35 MOHM datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 500KSPS 32TQFN datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 17A POWER33 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO213AB datasheet.pdf