Vishay/Dale RN60D1431FRE6
RN60D1431FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1431FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1431FRE6.pdf
Availability of RN60D1431FRE6
QUANTITY
RN60D1431FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1431FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1431FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1431FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1431FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1431FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1431FRE6
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS QUAD 64VQFN datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 66VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.23A 110 MOHM datasheet.pdf