Vishay/Dale RN60D1471FBSL
RN60D1471FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1471FBSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1471FBSL.pdf
Availability of RN60D1471FBSL
QUANTITY
RN60D1471FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1471FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1471FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1471FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1471FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1471FBSL Details Description
Related parts for RN60D1471FBSL
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER BALUN 2.45GHZ 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO220-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 1.07A 70 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf