Vishay/Dale RN60D1621FBSL
RN60D1621FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1621FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1621FBSL.pdf
Availability of RN60D1621FBSL
QUANTITY
RN60D1621FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1621FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1621FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1621FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1621FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1621FBSL Details Description
Related parts for RN60D1621FBSL
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD 3X5 1/16" 1-SIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET P4 .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 340 OHM 1% 10W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 19MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf