Vishay/Dale RN60D1622FRE6
RN60D1622FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1622FRE6
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1622FRE6.pdf
Availability of RN60D1622FRE6
QUANTITY
RN60D1622FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1622FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1622FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1622FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1622FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1622FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1622FRE6
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 125V datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 12-DFN datasheet.pdf
RES 20 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 20.8KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MODULE SDRAM 256MB 168UDIMM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
MICRO 31C S 30" YEL JACKS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M PC TIN GI datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf