Vishay/Dale RN60D1652FRE6
RN60D1652FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1652FRE6
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1652FRE6.pdf
Availability of RN60D1652FRE6
QUANTITY
RN60D1652FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1652FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1652FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1652FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1652FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1652FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1652FRE6
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC LATCH TRANS OCT D 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
MOD IGBT TRENCH SIXPACK E3 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SERIAL PCI BOARD 4 PORT DB-9 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 500MA LEVER datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf