Vishay/Dale RN60D1652FRE6
RN60D1652FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1652FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1652FRE6.pdf
Availability of RN60D1652FRE6
QUANTITY
RN60D1652FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1652FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1652FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1652FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1652FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1652FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1652FRE6
POLYSWITCH PTC RESET 1.1A HOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS W/SOCKETS datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf