Vishay/Dale RN60D1693FR36
RN60D1693FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1693FR36
Brief Description
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1693FR36.pdf
Availability of RN60D1693FR36
QUANTITY
RN60D1693FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1693FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1693FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1693FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1693FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1693FR36 Details Description
Related parts for RN60D1693FR36
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LP 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DP3T 4A 45DEG datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 35POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SRT datasheet.pdf
TVP00RGQF-9-5PA KITTED QDRAX datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 35 V datasheet.pdf