Vishay/Dale RN60D16R2FRSL
RN60D16R2FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D16R2FRSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D16R2FRSL.pdf
Availability of RN60D16R2FRSL
QUANTITY
RN60D16R2FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D16R2FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D16R2FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D16R2FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D16R2FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D16R2FRSL Details Description
Related parts for RN60D16R2FRSL
JUMPER-H1500TR/A3048R/X 4" datasheet.pdf
CABLE CAT5 FTP PATCH GREY 50M datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
SW SUBMINI SPDT HINGE LVR 125V datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK FOR PWR MOD/IGBT/RELAY datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP GRN 2CKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf