Vishay/Dale RN60D1723FB14
RN60D1723FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1723FB14
Brief Description
RES 172K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1723FB14.pdf
Availability of RN60D1723FB14
QUANTITY
RN60D1723FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1723FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1723FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1723FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1723FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1723FB14 Details Description
Related parts for RN60D1723FB14
RES SMD 1.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 4A 1000V GBU datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 392 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
SIGN 12"X9.5" CLEAR datasheet.pdf
SNGL-PHS 1000V DC BB 100A 57 PIN datasheet.pdf