Vishay/Dale RN60D1782FRSL
RN60D1782FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1782FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1782FRSL.pdf
Availability of RN60D1782FRSL
QUANTITY
RN60D1782FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1782FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1782FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1782FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1782FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1782FRSL Details Description
Related parts for RN60D1782FRSL
IC VIDEO BUFFER 480MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DEVICE MARKER ETO CC 15/27 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf