Vishay/Dale RN60D1782FRSL
RN60D1782FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1782FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1782FRSL.pdf
Availability of RN60D1782FRSL
QUANTITY
RN60D1782FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1782FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1782FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1782FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1782FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1782FRSL Details Description
Related parts for RN60D1782FRSL
PULL TAB FOR 50 & 60POS SOCKET datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 728 MOHM datasheet.pdf