Vishay/Dale RN60D1823FB14
RN60D1823FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1823FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1823FB14.pdf
Availability of RN60D1823FB14
QUANTITY
RN60D1823FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1823FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1823FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1823FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1823FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1823FB14 Details Description
Related parts for RN60D1823FB14
IC MOD RF POWER AMP 10PIN 4X4LCC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 4.5A SOT89 datasheet.pdf
IC PROCESSOR 6-CORE 783FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf