Vishay/Dale RN60D2001FB14
RN60D2001FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2001FB14
Brief Description
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2001FB14.pdf
Availability of RN60D2001FB14
QUANTITY
RN60D2001FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2001FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2001FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2001FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2001FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2001FB14 Details Description
Related parts for RN60D2001FB14
IC TEMP SENSOR DGTL 8-TDFN datasheet.pdf
IC DCDC CONV BUCK BOOST 10DFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO214AB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf