Vishay/Dale RN60D2050FB14
RN60D2050FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2050FB14
Brief Description
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2050FB14.pdf
Availability of RN60D2050FB14
QUANTITY
RN60D2050FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2050FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2050FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2050FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2050FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2050FB14 Details Description
Related parts for RN60D2050FB14
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40S/AE40M/HDP40S datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 21POS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" WHT NI datasheet.pdf