Vishay/Dale RN60D2052FB14
RN60D2052FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2052FB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2052FB14.pdf
Availability of RN60D2052FB14
QUANTITY
RN60D2052FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2052FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2052FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2052FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2052FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2052FB14 Details Description
Related parts for RN60D2052FB14
RES ARRAY 15 RES 150K OHM 1506 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 240POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE CAMERA 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SDRAM DDR3 2GB 240-XRDIMM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf