Vishay/Dale RN60D2054FB14
RN60D2054FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2054FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2054FB14.pdf
Availability of RN60D2054FB14
QUANTITY
RN60D2054FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2054FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2054FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2054FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2054FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2054FB14 Details Description
Related parts for RN60D2054FB14
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR UCC2540 datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf