Vishay/Dale RN60D20R0FBSL
RN60D20R0FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D20R0FBSL
Brief Description
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D20R0FBSL.pdf
Availability of RN60D20R0FBSL
QUANTITY
RN60D20R0FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D20R0FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D20R0FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D20R0FBSL
Related LinksRN60D2, RN60D20R0FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D20R0FBSL Details Description
Related parts for RN60D20R0FBSL
FIXED IND 250UH 1.84A 160 MOHM datasheet.pdf
CORD 3P FP 5M COUPLER 24AWG PVC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE 8" BLACK 50LB datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 24" datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC FPGA 650 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf