Vishay/Dale RN60D21R0FRE6
RN60D21R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D21R0FRE6
Brief Description
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D21R0FRE6.pdf
Availability of RN60D21R0FRE6
QUANTITY
RN60D21R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D21R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D21R0FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D21R0FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D21R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D21R0FRE6 Details Description
Related parts for RN60D21R0FRE6
TRANS NPN 15V 9GHZ SOT-416 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLK 20POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
WIRE SUPPORT LOWER datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 1210 datasheet.pdf