Vishay/Dale RN60D21R0FRE6
RN60D21R0FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D21R0FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D21R0FRE6.pdf
Availability of RN60D21R0FRE6
QUANTITY
RN60D21R0FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D21R0FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D21R0FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D21R0FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D21R0FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D21R0FRE6 Details Description
Related parts for RN60D21R0FRE6
MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 500V SMD datasheet.pdf