Vishay/Dale RN60D2211FB14
RN60D2211FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2211FB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2211FB14.pdf
Availability of RN60D2211FB14
QUANTITY
RN60D2211FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2211FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2211FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2211FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2211FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2211FB14 Details Description
Related parts for RN60D2211FB14
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.9UH 12.7A 3.6 MOHM datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM M12 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf