Vishay/Dale RWR84S2R21FRS70
RWR84S2R21FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R21FRS70
Brief Description
RES 2.21 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R21FRS70.pdf
Availability of RWR84S2R21FRS70
QUANTITY
RWR84S2R21FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R21FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R21FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R21FRS70
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R21FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R21FRS70 Details Description
Related parts for RWR84S2R21FRS70
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 23POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 550MW DO214AA datasheet.pdf