Vishay/Dale RN60D2211FR36
RN60D2211FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2211FR36
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2211FR36.pdf
Availability of RN60D2211FR36
QUANTITY
RN60D2211FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2211FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D2211FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2211FR36
Related LinksRN60D2, RN60D2211FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2211FR36 Details Description
Related parts for RN60D2211FR36
IC SRAM 1MBIT 20NS 32TSOP datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf