Vishay/Dale RN60D2214FRE6
RN60D2214FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2214FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2214FRE6.pdf
Availability of RN60D2214FRE6
QUANTITY
RN60D2214FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2214FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2214FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2214FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2214FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2214FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2214FRE6
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R HI-SPD SOT23-8 datasheet.pdf
CUTTER TIP STRT SEM-FLSH 9.84" datasheet.pdf
IC DELAY BUFFER QUADRACLK 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight, Lighting 64-TQFN (9x9) datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf