Vishay/Dale RN60D2261FRE6
RN60D2261FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2261FRE6
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2261FRE6.pdf
Availability of RN60D2261FRE6
QUANTITY
RN60D2261FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2261FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2261FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2261FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2261FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2261FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2261FRE6
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 26POS datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 10GHZ 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 118 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 1.04A 300 MOHM datasheet.pdf