Vishay/Dale RN60D2593FRE6
RN60D2593FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2593FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 259K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2593FRE6.pdf
Availability of RN60D2593FRE6
QUANTITY
RN60D2593FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2593FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2593FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)259k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2593FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2593FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2593FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2593FRE6
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 12V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 135MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf
IC FILTER COMMON MODE ESD 16WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf