Vishay/Dale RN60D2733FRE6
RN60D2733FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2733FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 273K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2733FRE6.pdf
Availability of RN60D2733FRE6
QUANTITY
RN60D2733FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2733FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2733FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)273k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2733FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2733FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2733FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2733FRE6
JUMPER-H1501TR/A3048S/H1501TR 3" datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016B/H2730TR 4" datasheet.pdf
IC VIDEO DIGITIZER 100-HTQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3A DPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCOCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
SUPPORT WELDMENT datasheet.pdf
QPD W 4PE2 5 M25 1 0 BK datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf