Zilog Z84C0020FEC
Z84C0020FEC picture photo
Mfg. Part Number
Z84C0020FEC
Brief Description
IC MPU Z80 20MHZ 44QFP
Datasheet Download
Z84C0020FEC.pdf
Availability of Z84C0020FEC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z84C0020FEC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z84C0020FEC
Internal Part NumberEIS-Z84C0020FEC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
SeriesZ80
PackagingTray
Core ProcessorZ80
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8-Bit
Speed20MHz
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-QFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z84C0020FEC
Related LinksZ84C0, Z84C0020FEC Datasheet, Zilog Distributor
Z84C0020FEC Details Description
Related parts for Z84C0020FEC
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
3.96MM WTB CONN HOUSING 11POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 34-48V 1.67A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf