Vishay/Dale RN60D2742FR36
RN60D2742FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2742FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2742FR36.pdf
Availability of RN60D2742FR36
QUANTITY
RN60D2742FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2742FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D2742FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2742FR36
Related LinksRN60D2, RN60D2742FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2742FR36 Details Description
Related parts for RN60D2742FR36
RES 470 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TVSOP datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 82 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 52V 50W DO5 datasheet.pdf