Vishay/Dale RN60D2802FR36
RN60D2802FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2802FR36
Brief Description
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2802FR36.pdf
Availability of RN60D2802FR36
QUANTITY
RN60D2802FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2802FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D2802FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2802FR36
Related LinksRN60D2, RN60D2802FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2802FR36 Details Description
Related parts for RN60D2802FR36
RES 3.9K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 3KV X7R NONSTND datasheet.pdf
DIE F 169400 F SPT datasheet.pdf