Vishay/Dale RN60D2871FBSL
RN60D2871FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2871FBSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2871FBSL.pdf
Availability of RN60D2871FBSL
QUANTITY
RN60D2871FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2871FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D2871FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2871FBSL
Related LinksRN60D2, RN60D2871FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2871FBSL Details Description
Related parts for RN60D2871FBSL
IDC CABLE-AKC24G/ AE24G / AKC24G datasheet.pdf
RES 2 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 8-DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf