Vishay/Dale RN60D3001FB14
RN60D3001FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3001FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3001FB14.pdf
Availability of RN60D3001FB14
QUANTITY
RN60D3001FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3001FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3001FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3001FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3001FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3001FB14 Details Description
Related parts for RN60D3001FB14
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 120MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
IC CTRLR GREENCHIP SYNC 14-SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
4POS MINI FIT CONN ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf