NKK Switches YB215CWCKW01-5F24-JB
YB215CWCKW01-5F24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKW01-5F24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWCKW01-5F24-JB.pdf
Availability of YB215CWCKW01-5F24-JB
QUANTITY
YB215CWCKW01-5F24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKW01-5F24-JB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKW01-5F24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKW01-5F24-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKW01-5F24-JB
Related LinksYB215CWCKW, YB215CWCKW01-5F24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKW01-5F24-JB Details Description
Related parts for YB215CWCKW01-5F24-JB
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf