Vishay/Dale RN60D3650FBSL
RN60D3650FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3650FBSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3650FBSL.pdf
Availability of RN60D3650FBSL
QUANTITY
RN60D3650FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3650FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D3650FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3650FBSL
Related LinksRN60D3, RN60D3650FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3650FBSL Details Description
Related parts for RN60D3650FBSL
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 89A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf