Vishay/Dale RN60D3920FB14
RN60D3920FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3920FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3920FB14.pdf
Availability of RN60D3920FB14
QUANTITY
RN60D3920FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3920FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3920FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3920FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3920FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3920FB14 Details Description
Related parts for RN60D3920FB14
RES 3.9 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH RGE SERIES 5.0A HOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LOCKOUT H-SEC 1.5"JAW W/TBS 12PC datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 30" RG-316DS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
ACCESSORY BOOT CLEAR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
9+9 WAY M HORZ 3MM TAIL W/JS datasheet.pdf
LP 5.00/135/14 BK datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf